Generál Hans Joachim Deckert

Hans Joachim Deckert

* 29.října 1904,Tannroda/Okres Weimar

+ 5.března 1988 Bielefeld

Tento článek je stručným životopisem posledního německého důstojníka působícího v TÜP Wischau a to velitele 19. tankové divize Generál majora Hanse Joachima Deckerta. Článek je i úvodním v "seriálu" o velitelích, kteří působili v naší oblasti. Příště zde tedy můžete čekat příspěvek o  generál majorovi tankových vojsk Gerdhardu Müllerovi, který byl velitelem TÜP Wischau od 1.10. 1944. Po něm by se měli objevit na našich stránkách i jiní a to docela dosud neznámí velitelé TÜP Wischau.

Nyní stručně o životě a kariéře jednoho z méně známých generálů,
Hanse Joachima Deckerta.

Vyznamenání:
Německý kříž ve zlatě (Udělen 29.10.1944)
Hodnostní postup:
Do hodnosti praporčíka byl povýšen 1.září 1926
Do hodnosti nadpraporčíka byl povýšen 1.dubna 1927
Do hodnosti poručíka byl povýšen 1.srpna 1928
Do hodnosti nadporučík byl povýšen 1.června 1932
Do hodnosti kapitána byl povýšen 1.prosince 1935
Do hodnosti majora byl povýšen 1.února 1941
Do hodnosti podplukovníka byl povýšen 1.července 1943
Do hodnosti plukovníka byl povýšen 20.dubna 1944
Do hodnosti generálmajora byl povýšen 30.ledna 1945

Instruktor:
Observer-School Jüterbog - od 10.listopadu 1939 do 11.května 1940
Artillerieschule I - od 12.ledna 1942 do 15.května 1943
Jednotky kterým velel:
35.(?)průzkumný(?) prapor od 1.prosince 1940 do 12. ledna 1942
2. útvar 76.dělostřelecký tankový pluk - 15.5. 1943 do 25.9.1943
76.dělostřelecký tankový pluk - 25.9. 1943 do 1.9. 1944
15.divize tankových granátníků (Panzer Grenadier Division) - od 9.10.1944 do 28.1.1945.
19.tanková divize (Panzer-division) - od 22.3.1945 do 10.5. 1945
Od 29.4.1945 oblast TÜP Wischau - úkol: zadržení RA v prostoru Vyškovské brány.
Velitelství umístěno v Podivicích okres Vyškov.
Zajat 10.5.1945 RA (Poblíž Boskovic) a ze sovětského vězení propuštěn 12.10.1955.

Vojenská kariéra
Do armády vstoupil 1.4.1924. Stal se dobrovolníkem u 4.dělostřeleckého pluku, kde sloužil od 1.4. 1924, po té prodělal výcvik jako dělostřelec u téhož dělostřeleckého pluku. Následně se stal příslušníkem II.praporu 4.dělostřeleckého pluku. Zde sloužil až do 1.8.1928. V této době prodělal praporčický kurz, který úspěšně absolvolal a byl povýšen do hodnosti Fähnrich. Během své 21-leté vojenské kariéry se z obyčejného vojína vypracoval na jednoho z nejuznávanějších dělostřeleckých generálů. Během 2. světové války bojoval převážně na západní frontě.
V prosinci 1944 se zůčastní boje v Ardenách v sestavě 5 obrněné armády 47.Panzer-Korps jako velitel 15.divize obrněných granátníků.

Teoreticky je možné říci, že byl i posledním velitelem a německým důstojníkem v TÜP Wischau po odchodu generálmajora Gerharda Müllera do Plzně.

Tabulkový počet mužů, které měla 19. tanková divize k dispozici: 11.422 mužů
Obrněné techniky: 134 vozidel (64 tanků, 72 obrněných vozidel)
Dělostřelectvo: 12 Wespe, 6 Hummel, 80 Flaků, 100 kusů težkého a protitankového dělostřelectva
Ruční zbraně: 90 Panzerschrecků, 550 samopalů a 100 plamenometů

Silberberg


Prameny: Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s kolegou Petrem "Brigadýrem" Kosem, kterému patří můj veliký dík.

Diskuze