Zelený věnec

Pár vět ke zmíněnému "Zelenému věnci"

Jak je všeobecně známo, Němci jsou a byli velice pečlivým, řekl bych až puntičkářským národem a chtěli mít vše propracované do posledního detailu. S jistou mírou nadsázky se dá říct, že se o to samé snažili i v tomto vojenském prostoru. Jak byly maskovány velké objekty, tzv.strojovny v okolí Podivic jsme se zmiňovali v jiném článku. Zde bych se nicméně zastavil u jednoho prvku maskování strojovny, která se nachází nedaleko Podivic a nese název "Hospoda u Zeleného věnce".

Když jsme se dozvěděli, jak se tato strojovna nazývá a jak původně vypadala, zjistili jsme, že onen věnec, dle kterého je objekt pojmenován, skutečně existoval a to ve formě kované vývěsky připomínající staré vývěsní štíty hostinských objektů ve městech. Při rozmluvě s pamětníky jsme se dozvěděli, že věnec, o kterém je řeč, stále existuje a údajně jej má jeden člověk prý schovaný někde doma na půdě. Tato zpráva nás natolik nadchla, že jsme se okamžitě dali do hledání tohoto cenného artefaktu. Naše snaha byla korunována úspěchem, když jsme po chvíli hledání v půdních prostorách jednoho domu skutečně věnec našli. Díky svému dlouholetému uskladnění v nevhodných podmínkách byl velice zaprášený, zanesený špínou a různou těžko definovatelnou nečistotou. Po té, co jsme se pokochali jeho vzhledem a zachovalostí jsme sehnali potřeby k očištění a změření a dali jsme se do práce. Vývěska je dle našeho názoru dosti zachovalá. Nátěr není původní, z některých révových listů věnce zbývají jen fragmenty a některé dokonce chybí úplně. Džbán upevněný uprostřed věnce je prostřelený a nemá dno, ale i tak se dá tento stav označit za velice uspokojivý. Celková hmotnost vývěsky je přibližně 10 Kg. Její rozměry jsou následující: na výšku 80cm a na šířku 65cm, džbán je vysoký 44cm a hrozen upevněný na stěně džbánu má výšku 24cm. Další menší, přibližně 17-ti centimetrový hrozen se nachází na nosné tyči, za kterou byl celý věnec pověšen. Lístky o rozměru 11x11cm jsou natřené zelenou barvou a jsou stejně jako hrozny velice detailně propracovány. Obě strany věnce jsou zrcadlově stejné. Pro lepší představu a doplnění najdete fotky vývěsky v sekci fotogalerie.
A jak vlastně vznikl? Na tuto otázku jsme rovněž nalezli odpověď. Po dostavění strojovny v roce 1942 nechali Němci tuto nádhernou vývěsku ukout na zakázku p. Novotným, kovářem, který pocházel z okolí Němčic nad Hanou. Novotný jej údajně ukoval na Kozí Horce u Vyškova, kde též pracoval. Po dohotovení byl věnec pověšen na konzoli, jejíž zbytky jsou ještě nyní zřetelně vidět na rohu strojovny. Je dlužno zmínit, že toto maskování již nemohlo být zdůvodňováno jako ryze funkční opatření proti možnému leteckému průzkumu, jeho účel tedy zůstává z tohoto pohledu poněkud nejasný. Je však možné, že za vším stojí osobní iniciativa někoho, komu se objekt maskované strojovny zalíbil natolik, že jej chtěl jednoduše dozdobit:-)

Nedlouho po válce se maskování, nástavby na strojovnách a vše kolem nich začalo rabovat a co se dalo jakkoliv využít, bylo odnášeno lidmi navrátivšími se do vysídlených Podivic. Jak materiál střech, pancéřové dveře, terče a kladky, tak i věnec si našel svého majitele. Byl jím jistý obyvatel Podivic, kterému se zalíbil natolik, že jej odmontoval, odnesl a tím jej zřejmě zachránil před možným zničením. Věnec po té několik dlouhých let zdobil nároží jeho domu. Po určité době byla tato krásná vývěska majitelem sundána a ukryta na půdě domu, kde čekala zapomenutá v temnu a prachu na své objevení.

Eichberg

fotogalerii k článku naleznete zde

Prameny:
vlastní průzkumy a rozhovory s pamětníky

Diskuze