Období do roku 1934

Tato sekce se zabývá historií území před vznikem VT u Vyškova

Na paměť Karla Wintera

Lesy vojenského újezdu Březina skrývají množství památných a někdy i tajemných míst. Pomineme-li militární památky a lokality pravěkých hradišť a středověkých hradních zřícenin, zůstává nám stále řada lokalit, ke kterým se vážou zajímavé příběhy a se kterými jsou spjaty zajímavé lidské osudy.
04.01.2015 celý článek »

Bývalá turistická značka Plumlov - Ježův hrad - Okluky

Ze Žárovic proti Okluce po cestě k Hamrům vedle polí a luk s olšinami za půl hodiny jsi v Hamrech s kapličkou a křížem proti ní z r. 1894, kráčíš kolem rázovitého stavení s doškami. jinak Hamry jsou stavbami nové, projdeš jimi až na konec obce ke kapličce sv. Jana z Nepom. z r. 1731 proti mlýnu, zřízené mlynářem Kristiánem Sušilem.
30.12.2007 celý článek »

Pomník lesníka Jana Hradečného

Pomník lesníka Jana Hradečného se nachází SZ od obce Stínava v lese nad říčkou Oklukou. Stojí v mírném svahu na úpatí strmé skalnaté stráně, zvané Homole, kterou obtáčí silnice směřující do Malého Hradiska.
20.04.2007 celý článek »

Plumlovské lesy - dobový článek

Prostějovští výletníci znají je poměrně málo, poněvadž jsou pohodlní jako všichni Hanáci. V jejich žilách proudí krev tak pomalu, jako v Romži a Hloučele. V parních letních dnech je proto naleznete pouze na Běleckém mlýně a Stražisku.
02.03.2007 celý článek »