Období do roku 1934

Tato sekce se zabývá historií území před vznikem VT u Vyškova

Na paměť Karla Wintera

Lesy vojenského újezdu Březina skrývají množství památných a někdy i tajemných míst. Pomineme-li militární památky a lokality pravěkých hradišť a středověkých hradních zřícenin, zůstává nám stále řada lokalit, ke kterým se vážou zajímavé příběhy a se kterými jsou spjaty zajímavé lidské osudy.
04.01.2015 celý článek »

Duby knížete Jana

Lesní palouk v bezprostřední blízkosti hájovny Brněnka nedaleko obce Bousín skrývá jednu z takřka zapomenutých památek, připomínajících dobu panování Liechtensteinů. Je jí skupinka stromů, háj, který je možno spatřit při jejím severovýchodním okraji. Při pohledu na ně zjistíme, že nijak zvlášť nevynikají vzrůstem, výškou či tloušťkou, přesto si plně zasluhují, abychom je titulovali památnými stromy
10.01.2011 celý článek »

Juliusburg

Juliusburg byl lovecký zámeček (útulek) dřevěný, na kamenné podezdívce v lesích revíru nyní odrůvského mezi Rychtářovem a Ferdinandskem; poblíže byla veliká obora...Dnes jen nepatrné zbytky zdiva označují místo, kde Juliusburg kdysi stával.
05.08.2010 celý článek »

Bývalá turistická značka Myslejovice - Ferdinandsko

Z Prostějova nejlépe jest jeti státním autobusem do Určic, Alojzova a přímo do Myslejovic nebo jiným autobusem přes Křenůvky do Myslejovic a pak pěšky stále a stále lesy na Ferdinandsko za půl 3. hodiny přes Stříbrnou. Kdo zajede jen do Alojzova, může odbočiti na horskou vlnu ke kótám (s vojenskou rozhlednou) Nad bukem (432 m), na Chlum (407 m)
24.02.2008 celý článek »