Období 1939-1945

Tato sekce se zabývá historií TÜP Wischau, válečnými událostmi a vystěhováním obcí

Vzpomínky na okupaci Molenburku

Okolo Molenburka bylo vystěhováno již 13 vesnic a Němci chtěli vystěhovat také Molenburk. Někteří již byli vystěhováni v Housku. Z okolních vesnic byli občané vystěhováni a také z naší vesnice byla po krátké době většina občanů vystěhována. Do Molenburka byl nasazen komandant, který se nastěhoval do nejlepšího stavení v Molenburku, do vily Hudcových.
08.02.2012 celý článek »

Průzkum

Byla dubnová neděle. Hitler měl narozeniny. Parádemarše v rozhlase, slavnosti a vojenské přehlídky na různých místech protektorátu. Vhodná doba pro Beďu a Pepu k provedení průzkumu.
02.10.2009 celý článek »

Generál Hans Joachim Deckert

Tento článek je stručným životopisem posledního německého důstojníka působícího v TÜP Wischau a to velitele 19. tankové divize Generál majora Hanse Joachima Deckerta. Článek je i úvodním v "seriálu" o velitelích, kteří působili v naší oblasti.
27.02.2008 celý článek »

Vystěhování Lipovce

Vesnice byly zahrnuty do vyškovské vojenské střelnice, která byla zřízena československou armádou již v roce 1935 v jižní části lesního komplexu Drahanské vrchoviny, a která sloužila od 26. 3. 1939 německé branné moci. Pro lipovecké občany znamenala tato situace nejhorší možnou katastrofu. Obec byla přejmenována podle svého původního středověkého názvu na Seibotchslag.
30.12.2007 celý článek »